Вільям Шекспір – доволі загадкова постать у англійській літературі. Його твори екранізують, цитують та вивчають у школі. Але досі невідомо, ким насправді був Шекспір: простим письменником з багатою уявою чи, можливо, лише псевдонімом, який об’єднує декількох талановитих людей.
Прихильники творчості Шекспіра розділилися на дві течії: «стратфордіанство» та «антистратфордіанство». Адепти першого напрямку вважають, що Вільям народився у місті Стретфорд-на-Ейвоні в сім’ї рукавичника та торговця вовною Джона Шекспіра і, отримавши освіту, став талановитим письменником.
Їх опоненти протилежної думки – вони гадають, що під псевдонімом Вільяма Шекспіра ховається декілька людей, які жили і творили приблизно в один час. Одна з популярних версій припускає, що це могла бути королева Єлизавета I та її незаконнонароджені сини.
Таку версію вперше висунув шекспірознавець І. М. Гилілов у своїй книзі «Гра про Вільяма Шекспіра, або Таємниця великого фенікса», яка вийшла у 1997 році. Робота викликала неабиякий інтерес та резонанс серед фахівців, на цю тему й досі точаться суперечки між літературознавцями та критиками.
Цікаві факти про Вільяма Шекспіра (ЧаПи)
Де і коли народився Вільям Шекспір?
За офіційною версією Шекспір народився у місті Стретфорд-на-Ейвоні, що у графстві Ворикшир (Британія) у 1564 році. Саме тому письменник отримав прізвисько «Бард Ейвона».
Що написав Вільям Шекспір?
За свої 52 роки життя Вільям Шекспір став одним із найвідоміших драматургів світу, створивши 17 комедій, 10 хронік, 11 трагедій, 5 поем і 154 сонети. Найвідомішими його творами є: «Ромео і Джульєтта», «Гамлет, принц данський», «Отелло» та «Макбет».
Що означає прізвище Шекспір?
Прізвище Шекспіра складається з двох англійських слів «shake» і «spear», що у перекладі означає «той, що потрясає списом».
Наскільки відомий Вільям Шекспір?
Шекспіра вважають національним героєм та одним із символів Англії. П’єси за мотивами творів драматурга ставлять на театральній сцені світу частіше, ніж твори будь-якого іншого автора.
Чи правда, що дружина Шекспіра не вміла писати?
Правда. Дослідники вважають, що діти та дружина Шекспіра були неписемними, хоча сам Вільям знав латинську й грецьку мови, був обізнаний у літературі й історії, а за деякими джерелами, сам був учителем.
Періоди творчості Вільяма Шекспіра
У творчості Шекспіра виділяють чотири, а частіше – три періоди, об’єднуючи перші два в один. До першого періоду належать усі хроніки, окрім частково написаного «Генріха VIII» і комедії, до другого – трагедії, а до третього – трагікомедії та «Генріх VIII».
Чи грав колись Шекспір на сцені?
У молодому віці Шекспір грав на сцені театру, але успіху в акторстві так і не досяг, тому пробував себе у якості режисера та драматурга.
Як звалася перша збірка п’єс Шекспіра?
У 1623 році актори трупи Шекспіра видали так зване «Перше фоліо», до якого увійшли 36 п’єс Шекспіра. Видання лягло в основу усіх сучасних видань письменника й дотепер вважається скарбом шекспірівської спадщини.
Шекспір – шахрай?
На початку творчості Вільям Шекспір перероблював уже існуючі п’єси (як це робили більшість авторів), а вже пізніше почав створювати свої, власні. Але дійсно сумним є те, що публіка більше цікавилася акторами, які грають на сцені, а не самим автором та його творами.
Коли помер Вільям Шекспір?
Помер драматург 23 квітня 1616 року від гарячки. Його поховали під вівтарем церкви у рідному місті Стретфорд-на-Ейвоні.
Коротко про найвідоміші твори Вільяма Шекспіра
«Ромео і Джульєтта»
Трагедія Вільяма Шекспіра «Ромео і Джульєтта» розповідає про трагічне кохання двох молодих людей із ворожих родин – Монтеккі та Капулетті. Сюжет був запозичений зі старої італійської легенди та зустрічається у роботах багатьох авторів, таких як Данте, Бальдері, Брук та інші. Твір належить до першого – «трагічного» – періоду творчості Шекспіра. «Ромео і Джульєтту» називають «піснею торжествуючої любові», адже у трагедії описане кохання, яке вище за життя.
Історію про заборонене кохання підхопили й інші діячі мистецтва: на основі твору була написана музична поема Чайковського, поставлений мюзикл Бернстайна, зняті фільми режисерів Кастеланні (1954 рік) та Дзефіреллі (1968 рік). В Україні виставу «Ромео і Джульєтта» державною мовою вперше поставили Дніпропетровський та Харківський ТЮГ у 1938 році. Існує версія, що історія Ромео і Джульєтти пов’язана зі Львовом, як історія кохання і смерті італійця Ромуальдо та українки Пелагеї. «Немає повісті сумнішої на світі, ніж повість про Ромео і Джульєтту», – констатує автор у кінці твору, і з цим неможливо не погодитися.
«Два веронці»
П’єса «Два веронці» – ще одна із ранніх робіт, яка відноситься до першого періоду творчості Шекспіра. У основі сюжету лежить протистояння кохання та дружби – популярна тема епохи Відродження, яку використовували і в театральних постановках. «Два веронці» – це життєрадісна історія про двох молодих дворян Протея і Валентина та їх любовні пригоди з дівчатами спочатку у Вероні, а потім – у Мілані.
Приятелям доводиться перевіряти свою дружбу на міцність за допомогою курйозних, а подекуди й безглуздих ситуацій. Вільям Шекспір яскраво описує комічні сцени любовних пригод головних героїв з перевдяганнями, плутаниною та смішними непорозуміннями – це розважальний коктейль для підняття настрою.
Російську версію відомої цитати із твору й досі вважають своєрідним відображенням жіночої натури: «Прямых речей от женщины не жди: в её «уйди» звучит «не уходи».
«Венеціанський купець»
«Венеціанський купець» – комедійна п’єса, створена Шекспіром на межі першого та другого періоду його творчості, одна з найвідоміших у біографії автора. Образ головного героя, єврея-лихваря Шейлока, став уособленням відношення євреїв до грошей завдяки знаменитому монологу персонажа: «Та хіба у жида немає очей?..» У 2004 році за мотивами п’єси вийшов однойменний фільм, головну роль у якому зіграв знаменитий актор Аль Пачіно.
У п’єсі переплітаються дві лінії – основна і любовна.
Басаніо закохався у заможну панну і прагне з нею одружитися, але не має грошей, бо сам по вуха у боргах. Він звертається за допомогою до свого друга Антоніо, який позичає для нього гроші у жадібного єврея Шейлока. Натомість лихвар вимагає від Антоніо жартівливу розписку про те, що у разі невиплати боргу він зможе відрізати фунт м’яса із тіла останнього…
«Дванадцята ніч, або Як собі хочете»
«Дванадцята ніч» – завершальна комедійна п’єса другого періоду творчості Вільяма Шекспіра, названа на честь свята дванадцятої ночі у різдвяний сезон. Дія відбувається у вигаданій країні Іллірії. Сюжет розповідає про близнюків Віолу та Себастіана, які потрапили у аварію на кораблі та були врятовані від смерті, хоча й поодинці.
Віола видає себе за юнака Цезаріо і йде на службу до герцога Орсіно. Під виглядом молодика дівчина заслуговує прихильність герцога і таємно закохується у нього. Орсіно цього не помічає, бо кохає Олівію та засилає Цезаріо свататися до неї від свого імені. А Олівія проявляє ніжні почуття до персони Цезаріо, не підозрюючи, що під чоловічим вбранням ховається дівчина.
Починаючи з 1618 року п’єса пережила безліч постановок – від Британії до Німеччини, від США до України. За мотивами «Дванадцятої ночі» було знято два фільми: однойменна стрічка, яка вийшла на екрани у СРСР в 1955 році та американська комедія «Вона – чоловік» у 2006 році.
«Гамлет, принц данський»
Вільям Шекспір написав величну трагедію «Гамлет» у стані глибокої меланхолії, який збігся з третім періодом його творчості. Драматург сумнівається у всьому навколо та у доцільності самого життя: «Бути чи не бути – ось у чому питання».
У трагедії відображається боротьба між життєвими реаліями та вищим прагненням автора. Вірогідно, за основу сюжету Шекспір взяв данську сагу про вікінга Амлета із літопису XIII століття.
Сюжет розгортається у родині данських монархів. До Гамлета дійшли чутки, що у палаці солдати бачили привид колишнього короля. Юнак відправляється туди аби вивідати правду про смерть батька. Привид розповідає синові, що вбивцею є його дядько Клавдій, нинішній король Данії, і наказує синові помститися.
Гамлет вражений і розгублений – його поведінка різко міняється, а придворні думають, що той втратив глузд. Сюжет трагедії – це феєрична суміш божевілля, люті, помсти та душевних протиріч. Глибина персонажів та філософські етичні питання, що підіймаються у «Гамлеті» не залишать байдужими жодного читача.
«Макбет»
Шекспірівська всесвітньо відома трагедія, що відносить до третього періоду творчості письменника. Створена на основі реальної історії про короля Шотландії, хоча події у п’єсі сильно відрізняються від історії про справжнього Макбета. Шекспір драматизує шкідливі фізичні та психологічні наслідки політичних амбіцій для тих, хто прагне до влади заради неї самої.
У центрі сюжету – хоробрий генерал шотландської армії Макбет, якому три сестри-відьми віщують про те, що він стане королем. Чоловік вірить у пророцтво і пише про це своїй дружині у листі. Захоплена амбіціями, жінка вирішує вбити діючого короля Дункана, щоб гарантувати своєму чоловікові престол. Після цього Макбета мучить відчуття провини та параної. Змушений здійснювати все нові і нові вбивства, щоб захиститися від ворожнечі та підозри, він незабаром стає тиранічним правителем.
Кровопролиття і, як наслідок, громадянська війна створюють у житті Макбета та Леді Макбет атмосферу божевілля та смерті.
2 коментарі
Це неправда, що Шекспір — це насправді декілька людей. Є офіційні джерела інформації, що насправді Шекспір це одна людина, яка є видатною та творила в той час.
Дякуємо за цей коментар! Ми не стверджуємо, що Шекспір — це декілька людей. Лише згадуємо, що є така теорія. Нам дуже приємно, що ви написали!