Даремно говорять, що природа відпочиває на дітях геніїв! Творчість Софії Андрухович, доньки талановитого українського письменника Юрія Андруховича, цілком спростовує це твердження. Ба більше: ймовірно, що саме близькість до літератури від самої колиски виплекала ту Софію, яку ми знаємо тепер.
Сьогодні пані Андрухович є авторкою віршів, прозових творів, з яких найвідоміші — романи «Сьомга»,«Фелікс Австрія» та новинка 2020-го року «Амадока». Також авторка має успіхи у перекладацькій діяльності — вона перекладала Мануелу Ґретковську та Джоан Ролінґ.
Софія Андрухович — життя та творчість
Зараз Софія Андрухович перебуває в шлюбі з письменником Андрієм Бондарем, має доньку. Також у неї є хобі — виготовлення натурального мила без шкідливих складників.
Абсолютно нове відчуття для того, хто працює з такими невловними субстанціями, як слова — власними руками виготовляти щось матеріальне… — розповідає письменниця в інтерв’ю «Українському журналу», 3/2010.
Таємничий Фелікс та «Щаслива Австрія»
Творчість письменниці дуже багатогранна та неоднорідна. Її роман «Фелікс Австрія» екранізовано (у 2019 році вийшов фільм «Віддана» за мотивами твору), що свідчить про значну зацікавленість української спільноти цією книгою.
«Нехай воюють інші, а ти, щаслива Австріє, укладай шлюби» — так звучить фраза, що перегукується з назвою твору, але читач ризикує забути про неї, адже сам герой на ім’я Фелікс з’являється далеко від початку роману.
Сюжет вибудовується навколо панянки Аделі, що має прислугу Стефанію, або простіше Стефцю. Стосунки між двома юними дівчатами настільки складні, що викликають шквал емоцій: подив, недовіру, роздратування, захоплення — і це ще далеко не весь спектр переживань, відчутих під час читання твору.
Героїні часто й густо сваряться, проте жити не можуть одна без одної. Ким вони є одна для одної? Адже Стефа, яка виносить щоранку «ноцник» своєї господині та готує для неї десятки смачних страв, виросла разом з Аделею немов із рідною сестрою. А тому поводиться радше як примхлива подруга, а не як прислуга.
Чи заслуговує панянка на таке ставлення до себе — суперечливе питання, окрім якого у творі є ще багато тем для дискусії. Детальніше про роман «Фелікс Австрія» можна почитати тут.
«Фелікс Австрія» — це екскурс в історію Галичини, який не має собі рівних. Чого вартують лише діалектичні слова та вирази, якими розкошує твір! Не можна оминути увагою і кулінарні фрагменти роману — якщо жоден український заклад харчування ще не включив до свого меню страви Стефанії Чорненько, це має неодмінно статися!
Куди поділось Амадока?
Багатоплановість творів Софії Андрухович важко переоцінити. Її новий роман «Амадока» настільки не схожий на все, написане письменницею раніше, наскільки це взагалі можливо.
Цей твір не тільки дуже об’ємний, він вражає кількістю паралельних сюжетних ліній, що пов’язані між собою лише загальним задумом роману.
Головний герой «Амадоки» чудом вижив, але втратив пам’ять. Його обличчя до невпізнаваності постраждало під час бойових дій на Сході України, тож він занурений у забуття цілком і повністю, зниклий для близьких людей і друзів, як озеро Амадока, про яке писав іще Геродот.
Алюзії авторки з цього приводу змушують і читача зануритися у міркування з приводу того, чи може безслідно випаруватися озеро? А цілий культурний пласт зникнути може? Так, наприклад, як це сталося з українською інтелігенцією в результаті сталінських репресій.
Тож чи вдасться героєві знайти себе, або ж марно вже шукати Амадоку будь-де — на мапі чи у людській пам’яті? Читайте детальніше про роман «Амадока» у нашій статті.
Про свою роботу над романом Софія Андрухович відгукувалася так:
Це було схоже на складну і виснажливу подорож лабіринтом, обриси, форма й структура якого мені були відомі настільки, наскільки можна пізнати край, маючи перед собою його мапу. Але у процесі, йдучи його дорогами, вулицями і стежками, я часто почувалася так, ніби не я вирішую, куди й до чого йду […] Мене було втягнуто в макабричний детектив і вигадані мною герої розповідали власні історії […] (Джерело цитати).
Не дивно, що маючи такий плідний творчий доробок, письменниця отримала багато літературних премій та нагород. Так, «Фелікс Австрія» у 2014 році було названо книгою року за версією Бі-Бі-Сі. За цю ж книгу письменниця отримала премію ЛітАкцент. А у 2015 році творчість Софії Андрухович було відзначено премією Джозефа Конрада-Коженовського.
Роман «Амадока» є переможцем премії «Еспресо. Вибір читачів 2020». Надзвичайно тішить, що в наш час є письменники з таким неординарним талантом та творчим запалом як Софія Андрухович.
А ви вже знайомі з творчістю Софії Андрухович?