У одній з попередніх статей ми обговорювали, чи є читання дорогим хобі в Україні. Не зважаючи на те, чи вважаєте ви книги в Україні дорогими, чи ні — завжди можна знайти вихід, щоб читати більше і дешевше. Тому ми зібрали для вас добірку порад про те, як економити на читанні.

1. Купувати електронні та аудіо книги

Наголошуємо: купувати, а не піратити. Адже, якщо люди будуть піратити книги, то видавництва перестануть створювати електронний контент, бо їм це буде абсолютно невигідно. Книги в електронному та аудіо форматах зазвичай продають дешевше, адже в їхню ціну не закладають витрати на папір, друк і транспортування, а лише вартість роботи письменника, перекладача та редактора.

2. Оформити підписку на електронну бібліотеку

Це майже те саме, що і в попередньому пункті, але в такому випадку ви платите не за окрему книгу, а за період користування бібліотекою, зазвичай за місяць. Плюс в тому, що кількість прочитаних книжок за цей місяць залежить лише від вас. Якщо ви читаєте багато і швидко, то підписка — ідеальний варіант. Але головний недолік таких ресурсів — асортимент, тому що не завжди на них можна знайти бажану книгу, особливо якщо це щось із новинок.

3. Читати безкоштовну класику

Ще один варіант з електронними книгами — це читання онлайн або завантаження класичних творів, які є в легальному безкоштовному доступі. Це твори, в яких вийшов термін дії авторського права, і вони перейшли в категорію суспільного надбання. Існує багато ресурсів, на яких зібрано як українську, так і зарубіжну класику в електронному форматі.

4. Купувати вживані книги

Тут також є декілька варіантів. Можна відвідувати книжкові барахолки, отримувати кайф від процесу перебирання стосів книжок і час від часу знаходити там щось справді вартісне майже за безцінь. Можна робити те саме онлайн, не виходячи з дому. Також книжкові блогери часто влаштовують розпродажі своїх книг, щоб звільнити місце на поличках для нових. Зазвичай в онлайн-барахолках книжки в хорошому стані, іноді можна навіть знайти новинки, прочитані один раз або і взагалі нечитані. Ділимося посиланнями на декілька таких сторінок:

book_sales_ua — найбільша книжкова барахолка в українському інстаграмі;

books_for_charity  — благодійний розпродаж книжок;

Книжкова барахолка — фейсбук-група від літературного порталу «Буквоїд»;

Книжкова барахолка BOOKS та Книжкова барахолка/Книжная барахолка/UA — групи у фейсбуці з різноманітним асортиментом та великою кількістю учасників. 

5. Записатися до бібліотеки

Так-так, вони ще існують, і ходять туди не лише школярі за літературою зі списку читання на літо. І асортимент у бібліотеках навіть у маленьких містечках України зараз доволі непоганий, адже на рівні держави працює програма поповнення фондів публічних бібліотек, якою опікується Український інститут книги. Тому щороку на полиці державних бібліотек потрапляє багато якісної сучасної літератури.

6. Обмінюватися книжками з друзями та знайомими

Впевнені, що у вашій бібліотеці є книги, які ви вже прочитали і точно не будете перечитувати, або й такі, які ви купили спонтанно, а потім передумали читати. Можна домовитися з другом-книголюбом обмінятися такими книгами, адже те, що вже не хочете читати ви, може бути на першому місці у його списку бажанок, і навпаки — серед його книжок буде омріяна вами. Тільки, як радить блогерка @victoriajourn:

«Ретельніше слідкуйте за тим, кому зичите книгу — це мають бути люди, яким ви довіряєте і які повернуть вам вашу річ.»

7. Продавати свої старі книги, а гроші з продажу витрачати на нові

Як ми вже з’ясували у попередньому пункті, в кожного є книги, які варто відпустити. Якщо немає з ким обмінятися ними, їх можна продати (на тих самих книжкових барахолках, про які ми вже теж згадували) і таким чином збільшити свій “книжковий бюджет”. 

8. Купувати книги разом з друзями

Особливо якщо це якесь дороге видання, можна поділити суму на кількість охочих прочитати книгу і купити одну на всіх. Головне — одразу домовитися про графік читання і долю книги після того, як всі її прочитають. Як варіант потім можна продати її і купити всім разом щось нове або поділити гроші. 

9. Моніторити акції та знижки

Радимо зафоловити у соцмережах сторінки книгарень (як онлайн так і офлайн) та видавництв і слідкувати за їхніми новинами. Так ви точно не пропустите вигідні розпродажі чи розіграші. Також корисно бути постійним клієнтом видавництв чи книжкових магазинів, бо, як зазначає букблогерка @mrs.eugenia:

«Мережеві магазини дуже часто дають знижку постійним клієнтам від 5 до 30%, просто не соромтесь запитати.»

10. Не робити імпульсивних книжкових покупок

Радимо скласти чіткий список бажанок, які ви точно хочете мати у своїй бібліотеці, визначити конкретну суму, яку готові витрачати на книги в місяць, і не виходити за ці рамки. До того ж список варто періодично перечитувати і аналізувати, чи справді ви досі хочете придбати ту чи іншу книгу. Хорошою ідеєю буде пошук книг, які вже перевірені іншими. Наприклад, якщо ви хочете почитати книги про мистецтво, не купуйте першу побачену книгу. Перегляньте відгуки, почитайте, що пишуть інші. Також можна слухати подкасти з підбірками — ось приклад чудового подкасту про книги про мистецтво від Gallery 101. Загалом — не поспішайте, а дайте собі час впевнитись, що ви дійсно хочете книгу. 

11. Перед тим як купити книгу, перераховувати все непрочитане на поличках

А для кращого ефекту ще й приблизно підраховувати, скільки грошей ви вже витратили на всі ці книги, які досі не прочитали. Такий спосіб самоконтролю може також суттєво допомогти економити на книжкових покупках.

12. Користуватись кешбек-сервісами

Ще один спосіб зекономити на книгах — отримувати кешбек від їхніх покупок. Український сервіс PayBack пропонує кешбеки за купівлю книжок, ось тут список онлайн-магазинів, з котрими вони співпрацюють. Можна отримати до 5% кешбеку від суми покупки.

Сподіваємося, що наші поради допоможуть вам читати більше, витрачаючи менше. А якщо ви маєте свої перевірені лайфхаки економного читання, про які ми не згадали, поділіться ними у коментарях.