З чого почати, розповідаючи про іконічну постать у письменницькому (та й не тільки) світі, Рея Бредбері, дивовижно талановитого американського автора-фантаста, ім’я якого красується на Алеї слави Голлівуду, і яке впізнають абсолютно всі, навіть ті, хто ніколи не читав жодної його книги?

Варто зазначити, що сам Рей Бредбері не любив, коли його називали фантастом. Він стверджував, що лише п’ята частина його творінь належить до жанру наукової фантастики.

Насправді ж, він називав себе письменником-метафористом, який закоханий у ідеї та образи, а жанр більшості своїх творів окреслював скоріше як магічний реалізм.

Дійсно, наукова фантастика – не єдиний жанр у якому працював Рей Бредбері. Він також писав фентезі, детективи, оповідання у жанрі жахів, теле- та кіносценарії, есе, п’єси, вірші тощо.

Зважаючи на те, що з-під пера Рея Бредбері вийшло більше 800 творів, досить складно класифікувати його як письменника одного жанру.

Одне можна сказати точно: Рей Бредбері був феноменальною людиною, до нестями любив книжки та ненавидів політику.

Читайте далі та дізнайтеся, що він відверто називав лайном та як пов’язаний з журналом «Playboy».

Топ 10 неймовірних фактів про життя та творчість Рея Бредбері

Якщо ви загуглите «Рей Бредбері цікаві факти», то відкопаєте у інформаційному просторі цілу галактику цікавинок про цю екстраординарну особистість.  Якщо б під час написання в письменника був інтернет, можливо, він би не помилився у назві свого твору «451 Градус за Фаренгейтом».  За задумом,  це мала б бути температура, при якій займається папір, –та вийшло не зовсім так. Точка спалаху паперу – поза 450° за Цельсієм, тобто близько 843° за Фаренгейтом.

Хоча сам Рей Бредбері називав мережу Інтернет непотребом (в оригіналі – «crap») і не визнавав комп’ютери. Письменник вважав, що ви можете знайти все, що хочете, у бібліотеці.

Ось ще декілька вражаючих відомостей про цього генія літературної думки:

 1. Не навчався в коледжі, натомість займався самоосвітою у бібліотеці тричі на тиждень протягом десяти років.
 2. Володів феноменальною пам’яттю і стверджував, що пригадує всі дрібниці аж до самого моменту свого народження.
 3. З дванадцяти років почав друкувати свої оповідки на друкарській машинці та розсилати до видавництв. Йому відмовляли через велику кількість жахіть у текстах, тому більшість з них він спалив.
 4. Його перше побачення було з Маргарет МакКлюр, працівницею книжкової крамнички, яка подумала, що він злодій. Вона ж потім стала його дружиною.
 5. «Playboy» допоміг прославити автора, опублікувавши «451 градус за Фаренгейтом» у трьох номерах.
 6. Надихнув винахідників своїми історіями, наприклад, вчених NASA, які пізніше розробили марсохід, та передбачив чимало винаходів, як от самокерований автомобіль (у творі «Пішохід»). Інші приклади його передбачень перелічені редакцією Readmodo у підбірці книг для поціновувачів наукової фантастики.
 7. Видавництва не хотіли друкувати його новели про Марс, доки редактор не порадив об’єднати їх однією назвою «Марсіанські хроніки».
 8. Був одержимий Марсом та мріяв там побувати. NASA увіковічили його ім’я, назвавши місце посадки марсохода Curiosity на його честь – Bradbury Landing.
 9. Протягом багатьох років Бредбері не погоджувався, щоб його роман «451° за Фаренгейтом» вийшов у електронному варіанті. Він вважав, що «електронні книжки не мають майбутнього, бо вони не книжки» і «пахнуть, як згоріле пальне».
 10. За його творами знято більше десятка фільмів.

Рей Бредбері книги

У творчому доробку письменника одинадцять романів та декілька сотень оповідань, які увійшли до численних збірок. Розглянемо деякі з них.

Романи

«451 градус за Фаренгейтом»

451 Градус за Фаренгейтом

Цей твір-антиутопія став візитівкою Рея Бредбері та його найвпізнаванішим романом у світі.

Він описує устрій суспільства, у якому завдання пожежників – не загашувати вогонь, а палити всі книжки.

Чи можуть телевізійні екрани замінити книги та чи вдасться пожежникові зламати систему?

«451° за Фаренгейтом» – один з найкоротших романів, який Рей Бредбері написав всього за дев’ять днів. Він входить до списку 20 книжок до 200 сторінок, які можна прочитати за один вечір.

Зацікавила книга?

Підтримай Readmodo, купуючи у нашого партнера Yakaboo

«Щось лихе насуває»

щось лихе насуває

Очевидно, що насувається щось зловісне, адже всі знаки вказують на містику: химерна атмосфера, у місто приїжджає загадковий цирк, події відбуваються якраз перед Хелловіном, героям по тринадцять років, а люди у містечку починають вести себе дуже дивно.

Хто б не погодився продати душу дияволу, щоб виглядати молодше і красивіше?

Рей Бредбері уміло нагнітає страх. Він не подає його порціями, а радше вмішує готичні барвники у слова так, що кожне наступне речення відтіняє наростаючу моторошність.

Зацікавила книга?

Підтримай Readmodo, купуючи у нашого партнера Yakaboo

«Кульбабове вино»

Кульбабове вино

Відчуваєте цей аромат?

Так пахне кульбабове вино – нотки всіх радощів літа, закупорені у одну пляшку.

Це вино приготував дідусь героя, дванадцятирічного хлопчика Дуґласа Сполдінґа, чиї філософські роздуми над життям та смертю у романі зовсім не дитячі, а глибокі та зрілі.

«Кульбабове вино» називають художньою автобіографією, оскільки вигадане містечко Ґрін Таун змальоване з рідного міста письменника Вокіґана, а Дуґлас – із самого автора, повне ім’я якого Рей Дуґлас Бредбері.

Зацікавила книга?

Підтримай Readmodo, купуючи у нашого партнера Yakaboo

«Прощавай, літо»

Прощавай, літо

Вам теж цікаво, що станеться з хлопчиком з Ґрін Тауна, Дуґласом, далі?
Тоді ви мусите прочитати «Прощавай, літо» – продовження роману «Кульбабове вино».

Героєві знову доведеться багато чого пережити та пропустити крізь себе. У цьому романі на перший план виходять саме стосунки між поколіннями – дітьми та дорослими.

Він пронизаний ностальгічним осіннім настроєм та бредберівськими роздумами над сенсом буття.

Зацікавила книга?

Підтримай Readmodo, купуючи у нашого партнера Yakaboo

«Зелені тіні, Білий Кит»

Зелені тіні, Білий Кит

Колоритна Ірландія… З пабами та їх завсідниками-ірландцями, постійними дощами та похмурою, майже містичною, атмосферою.

Цей твір також не належить до жанру наукової фантастики, яким так завзято клеймують Бредбері. Це радше спогади автора, який відвідував країну для написання сценарію до фільму про славнозвісного Мобі Діка.

Варто віддати належне Юрію Вітяку, адже його український переклад – бездоганне відтворення усієї мальовничості пейзажів та метафоричності письменника.

Зацікавила книга?

Підтримай Readmodo, купуючи у нашого партнера Yakaboo

«Нехай усі уб’ють Констанс»

Нехай усі уб’ють Констанс

Констанс Реттіґан дає невідомому письменникові два списки смерті колись знаменитих голлівудських зірок. На одному з них – ім’я Констанс.

Разом з товаришем-детективом оповідач починає слідчу одіссею та просіює попіл минулого Голлівуду.

Чому люди помирають у строго визначеному порядку? Яким чином Констанс причетна до цього?

Знайдіть відповіді у цьому містично-карколомному детективі.

Зацікавила книга?

Підтримай Readmodo, купуючи у нашого партнера Yakaboo

Збірки оповідань

«Марсіанські хроніки»

Марсіанські хроніки

Хто б не хотів побувати на Марсі?

У «Марсіанських хроніках» ця подорож реальна. Познайомтеся з марсіанами та особливостями колонізації людьми Марсу у цій збірці оповідок, які насправді читаються, як суцільний роман.

Невже люди зроблять те саме з Марсом, що вони зробили з Землею, коли спустошили її ядерними ракетами?

Зацікавила книга?

Підтримай Readmodo, купуючи у нашого партнера Yakaboo

«Все літо наче один день»

Все літо наче один день

Антологія містить 100 оповідань у двох томах по 50 історій у кожному.

В ній ви зустрінете дивного чоловіка з косою, а ще можете насолодитися фентезі-хоррором, що нагадує роман Стівена Кінга «Той, що худне», а також акуратно упакованими романтикою, науковою фантастикою та злочином в одну історію «Корпорація Маріонетки».

Зацікавила книга?

Підтримай Readmodo, купуючи у нашого партнера Yakaboo

«Із праху посталі»

Із праху посталі

Важко десь іще знайти так цікаво переосмислену містику. Та й не дивно, бо задум книги, створеної з низки сюжетно пов’язаних оповідань, з’явився завдяки співпраці з творцем сімейки Адамсів.

А ще, імовірно, тому, що Хелловін був улюбленим святом Рея Бредбері.

Покинутий будинок, містичні створіння та їхні перипетії існування у людському світі стають ідеальним чтивом під час обплетеної павутиною осені.

«Усмішка»

Усмішка

На порозі антології вас зустрічає усмішка Мони Лізи у літературному застереженні щодо наслідків вбивста мистецтва та його краси – оповіданні «Усмішка».

Далі ще дванадцять не менш майстерно написаних творів. Наприклад, науково-фантастичне оповідання «Хлопці, вирощуйте велетенські гриби у підвалі!» про вторгнення інопланетян у вигляді грибів.

Цікаво, що ідея історії виникла у момент, коли Бредбері їв стейк з грибами, обідаючи з групою редакторів.

Зацікавила книга?

Підтримай Readmodo, купуючи у нашого партнера Yakaboo

«Ніч перед кінцем світу»

Ніч перед кінцем світу

Що б ви зробили сьогодні, якщо би завтра був кінець світу?

Спочатку здається, що досить легко відповісти на це питання, але Рей Бредбері доведе вам, що це не так, у однойменному оповіданні «Ніч перед кінцем світу» з цієї антології.

Він також дасть вам шанс помандрувати минулим та порозмірковувати над впливом інновацій на людину у інших восьми історіях.

Зацікавила книга?

Підтримай Readmodo, купуючи у нашого партнера Yakaboo

«Екзорцизм»

Екзорцизм

Ця збірка складається із сімнадцяти оповідань, одне з яких, власне, «Екзорцизм».

У ньому ви ще раз зустрінетеся з персонажами «Кульбабового вина» Кларою Гудуотер та Ельмірою Браун, яка завжди підозрювала Клару у відьомстві.

Однозначно, ви змокнете під дощем на планеті Венера, читаючи «День, коли постійно дощило».

Готові вислухати сповідь шоколадозалежного? Тоді – «У мене є для вас шоколадка!»

Зацікавила книга?

Підтримай Readmodo, купуючи у нашого партнера Yakaboo

Світоглядні переконання Рея Бредбері, які транслюють його твори

Якщо б Рей Бредбері зараз це читав, то імовірно би з незадоволенням поставився до слова «транслюють», вжитого щодо його ідей та переконань.

Ми звикли, що телеканали транслюють новини, а саме до них у Бредбері було досить скептичне та неприязне ставлення.

Він називав телебачення злом, яке робить з людей ідіотів та знищує бажання брати до рук книжку.

Звісно, цього не можна не помітити у його творі «451° за Фаренгейтом».

«Є злочини гірші, ніж спалювати книжки. Наприклад – не читати їх.»

Рей Бредбері виплекав у собі таку потужну любов до книги, яку просто неможливо осягнути розумом, лише серцем.

«У нас, землян, є дар руйнувати велике і прекрасне.»

Ідея націленості людства на знищення всього прекрасного прослідковується у багатьох оповіданнях Бредбері.

Найяскравіше письменник висвітлює людську руйнівну натуру у «Марсіанських хроніках» та «Усмішці» і прагне переконати людей рятувати світ, а не знищувати його.

«Самі створюйте те, що може врятувати світ, – і якщо потонете по дорозі, так хоч будете знати, що пливли до берега.»

Найпопулярніші запитання про Рея Бредбері

Де народився Рей Бредбері?

Вокіґан, штат Іллінойс, США

Коли народився Рей Бредбері?

22 серпня 1920 року

Коли помер Рей Бредбері?

5 червня 2012 року

Скільки нагород отримав Рей Бредбері?

Понад 20. Серед них:

 • Спеціальна нагорода Пулітцерівської премії
 • «Гросмейстер фантастики»
 • Премія О. Генрі
 • Премія Брема Стокера
 • Премія Гелмеріха та ін.

Рей Бредбері 451 градус за Фаренгейтом – що символізує у творі спалена книга?

Знищення особистості

І насамкінець

Імовірно, Рей Бредбері назвав би цю статтю недоладно написаним некрологом.

Чому так? Бо для нього кожна інтернетівська сторінка виглядала як оголошення про смерть у журналі «Time».

Ви можете почути це самі у його інтерв’ю з Олександром Ткаченком, нинішнім Міністром культури та інформаційної політики України.

А ще краще: пізнайте цього майстра слова саме через метафори, якими від так щедро обдаровує читачів.

Ми показали вам лише вершину айсберга його творчості. А далі ви вже самі.

Пірнайте з головою у книги Рея Бредбері та досліджуйте глибини його неймовірних світів, але потім не забувайте ділитися з нами своїми враженнями у коментарях.