«Нормальні люди» — другий роман 29-річної ірландської письменниці Саллі Руні. Західна преса вже встигла охрестити її “Селінджером для покоління Снепчату”.
Стиль її письма справді в дечому новаторський: вона відмовилася від лапок в діалогах та прямій мові, а довжина речень переважно така, що їх можна прочитати за один вдих-видих. Завдяки цьому читання стає в’язким і медитативним, а читач буквально грузне в тексті.
Також в романі «Нормальні люди» Руні використовує часові стрибки, щоб показати стосунки героїв у динаміці: події кожного наступного розділу відбуваються за кілька місяців після подій попереднього, а все, що було між ними, пояснюється у флешбеках.
Читаючи цю книгу, весь час намагаєшся зрозуміти, що ж все-таки заважає героям бути щасливими разом?
Люди з різних світів
За сюжетом «Нормальні люди» близький до попереднього роману Саллі Руні «Бесіди з друзями». Конелл та Маріанна разом вчаться у випускному класі єдиної школи в невеличкому ірландському містечку Карріклі. Проте в школі вони навіть не вітаються одне з одним, адже він — один з найпопулярніших хлопців класу, а її всі вважають багатою дивачкою.
Єдине місце, де вони спілкуються — будинок Маріанни, в якому Конеллова мати працює прибиральницею. Там між ними зав’язуються стосунки, які він воліє приховувати від шкільних друзів, а вона байдуже погоджується.
Але все кардинально змінюється, коли вони вступають у коледж в Дубліні: Маріанна користується тим, що тут ніхто не знає її минулого, і з легкістю стає душею компанії, Конелл ж навпаки страждає від того, що потрібно заново завойовувати репутацію.
До того ж в новому оточенні між героями гостріше проявляється соціальна та фінансова нерівність.
Боротьба з внутрішніми демонами
І Маріанна і Конелл страждають від психологічних проблем, які не дають їм побудувати здорові і щасливі стосунки.
Через складнощі у відносинах з батьками та братом у Маріанни проявляються мазохістські нахили, а Конеллові невпевненість в собі та невизначеність життєвих цілей доводять його до депресивного розладу.
Вони тягнуться один до одного, бо відчувають оцю зламаність всередині і сподіваються, що цей зв’язок залікує внутрішні рани. Але це так не працює.
Не варто очікувати, що інша людина заповнить пустоту всередині тебе. Це можеш зробити лише ти сам, розібравшись зі своїми внутрішніми тарганами.
Це як в інструкції в літаку: спочатку надягніть кисневу маску на себе, а вже потім допоможіть сусідові.

Зображення з сайту Amazon
В одній з англомовних версій на обкладинці зображена пара, закрита у консервній банці. Це символізує те, що, будучи в стосунках одне з одним, герої відгороджувалися від усього світу.
А от українська версія обкладинки навпаки ілюструє що, попри те що Маріанна і Конелл були в стосунках, кожен з них був окремим космосом, переживав свої власні внутрішні проблеми, якими не хотів ділитися з партнером.
То хто ж такі нормальні люди?
Після прочитання роману хочеться запитати себе, хто визначає межі нормальності і яким потрібно бути, щоб вважатися нормальним?
Зустрічатися лише з людиною зі свого соціального класу?
Не мати сексуальних стосунків до весілля?
Вийти заміж чи одружитися до 20 / 30 / 40 років (потрібне підкреслити)?
Завести дитину через рік після одруження?
Нам вкладають в голови безліч стереотипів, але не вчать головного — розуміти свої почуття і вміти говорити про них з партнером.
Не боятися бути собою, ділитися своїми проблемами та шукати підтримки. Не намагатися вписатися у вигадані кимось рамки нормальності, а просто проживати своє життя з усіма труднощами і радощами.
Бо, незалежно від того, з ким ми зустрічаємося, чим займаємося і що відчуваємо, всі ми — нормальні люди.
Питання для обговорення роману Саллі Руні
Для тих, хто вже прочитав роман, ми підготували добірку питань. Долучайтесь до обговорення у коментарях.
- Чому, на вашу думку, Маріанна не могла влитися у шкільне життя, але так легко стала популярною в коледжі?
- Чому мати Маріанни ніколи не намагалася захистити її від брата?
- Чим би закінчилася любовна історія героїв, якби вони не посварилися перед випускним і приїхали в коледж як пара?
- Яку роль в стосунках Конелла та Маріанни відігравало їхнє фінансове та соціальне становище (з його та з її точок зору)?
- Чи згодні ви з твердженням, що історія героїв книги відображає ключові проблеми в стосунках покоління міленіалів?
2 коментарі
1. Як на мене, Маріанна, поїхавши до університету, відмежувалася від негативного впливу батьків та певних травматичних тригерів, які зумовлювали “дивацтва” у поведінці, а також від стереотипів які складалися про неї впродовж років. У коледжі все почалося з чистого листа і її погляди та певна емоційна відчуженість лише додали шарму і посприяли популярності.
2. Мати Маріанни й сама має деструктивні схильності: вона обрала в чоловіки деспота, який проявляв агресію до сім’ї, а, за словами Лорейн, в місті її вважали дивною, як і Маріанну. Тому в жорстоко-маніакальній поведінці сина вона не вбачала чогось незвичайного. До речі, як на мене, брат Маріанни зазнавав насилля від покійного батька: про це говорить його ставлення до сестри (як проекція агресії, яку отримував він + патерни поведінки з жінками, перейняті від батька), а також його поведінка при зустрічі з розгніваним Коннелом — він не проявив войовничості, а просто постав, як жалюгідна ганчірка (можливо, так він поводився при нападах батька).
3. Як вже було сказано, Маріанна і Коннел — це два окремі всесвіти і рано чи пізно знайшлася б причина для їхньої тимчасової розлуки. Але, якщо б вони були разом, а Маріанна повністю підкорялася Коннелу, то, можливо, їх би просто вважали дивакуватою парочкою.
4. Стиль життя Коннела спрямований на “виживання” і знаходження можливостей втриматися на плаву. Для Маріанни ж гроші не мають суттєвого значення, бо вона ніколи не відчувала їхнього браку. Тому, у стосунках між ними можуть виникати конфлікти з приводу “не раціонального”, або “занадто ощадливого” використання фінансів.
5. Згоден у плані психологічних травм, які передалися нам від старшого покоління та сильної відмежованості еліти від менш забезпечених верст населення.
Дякую за відповіді! Згодна з усіма Вашими твердженнями, дуже гарний психологічний аналіз щодо Маріанниної сім’ї, бо й справді, скоріше за все, брат став аб’юзером через те, що і сам зазнавав насилля в родині, а мати звикла до таких стосунків.