«Нормальні люди» — другий роман 29-річної ірландської письменниці Саллі Руні. Західна преса вже встигла охрестити її “Селінджером для покоління Снепчату”.

Стиль її письма справді в дечому новаторський: вона відмовилася від лапок в діалогах та прямій мові, а довжина речень переважно така, що їх можна прочитати за один вдих-видих. Завдяки цьому читання стає в’язким і медитативним, а читач буквально грузне в тексті.

Також в романі «Нормальні люди» Руні використовує часові стрибки, щоб показати стосунки героїв у динаміці: події кожного наступного розділу відбуваються за кілька місяців після подій попереднього, а все, що було між ними, пояснюється у флешбеках.

Читаючи цю книгу, весь час намагаєшся зрозуміти, що ж все-таки заважає героям бути щасливими разом?

Люди з різних світів

За сюжетом «Нормальні люди» близький до попереднього роману Саллі Руні «Бесіди з друзями». Конелл та Маріанна разом вчаться у випускному класі єдиної школи в невеличкому ірландському містечку Карріклі. Проте в школі вони навіть не вітаються одне з одним, адже він — один з найпопулярніших хлопців класу, а її всі вважають багатою дивачкою.

Єдине місце, де вони спілкуються — будинок Маріанни, в якому Конеллова мати працює прибиральницею. Там між ними зав’язуються стосунки, які він воліє приховувати від шкільних друзів, а вона байдуже погоджується.

Але все кардинально змінюється, коли вони вступають у коледж в Дубліні: Маріанна користується тим, що тут ніхто не знає її минулого, і з легкістю стає душею компанії, Конелл ж навпаки страждає від того, що потрібно заново завойовувати репутацію.

До того ж в новому оточенні між героями гостріше проявляється соціальна та фінансова нерівність.

Боротьба з внутрішніми демонами

І Маріанна і Конелл страждають від психологічних проблем, які не дають їм побудувати здорові і щасливі стосунки.

Через складнощі у відносинах з батьками та братом у Маріанни проявляються мазохістські нахили, а Конеллові невпевненість в собі та невизначеність життєвих цілей доводять його до депресивного розладу.

Вони тягнуться один до одного, бо відчувають оцю зламаність всередині і сподіваються, що цей зв’язок залікує внутрішні рани. Але це так не працює.

Не варто очікувати, що інша людина заповнить пустоту всередині тебе. Це можеш зробити лише ти сам, розібравшись зі своїми внутрішніми тарганами.

Це як в інструкції в літаку: спочатку надягніть кисневу маску на себе, а вже потім допоможіть сусідові.

Закордонний варіант обкладинки роману Саллі Руні, де герої зображені у консервній банці

Зображення з сайту Amazon

 

В одній з англомовних версій на обкладинці зображена пара, закрита у консервній банці. Це символізує те, що, будучи в стосунках одне з одним, герої відгороджувалися від усього світу.

А от українська версія обкладинки навпаки ілюструє що, попри те що Маріанна і Конелл були в стосунках, кожен з них був окремим космосом, переживав свої власні внутрішні проблеми, якими не хотів ділитися з партнером. 

То хто ж такі нормальні люди?

Після прочитання роману хочеться запитати себе, хто визначає межі нормальності і яким потрібно бути, щоб вважатися нормальним?

Зустрічатися лише з людиною зі свого соціального класу?

Не мати сексуальних стосунків до весілля?

Вийти заміж чи одружитися до 20 / 30 / 40 років (потрібне підкреслити)?

Завести дитину через рік після одруження?

Нам вкладають в голови безліч стереотипів, але не вчать головного — розуміти свої почуття і вміти говорити про них з партнером.

Не боятися бути собою, ділитися своїми проблемами та шукати підтримки. Не намагатися вписатися у вигадані кимось рамки нормальності, а просто проживати своє життя з усіма труднощами і радощами.

Бо, незалежно від того, з ким ми зустрічаємося, чим займаємося і що відчуваємо, всі ми —  нормальні люди.

Питання для обговорення роману Саллі Руні

Для тих, хто вже прочитав роман, ми підготували добірку питань. Долучайтесь до обговорення у коментарях.

  1. Чому, на вашу думку, Маріанна не могла влитися у шкільне життя, але так легко стала популярною в коледжі?
  2. Чому мати Маріанни ніколи не намагалася захистити її від брата?
  3. Чим би закінчилася любовна історія героїв, якби вони не посварилися перед випускним і приїхали в коледж як пара?
  4. Яку роль в стосунках Конелла та Маріанни відігравало їхнє фінансове та соціальне становище (з його та з її точок зору)?
  5. Чи згодні ви з твердженням, що історія героїв книги відображає ключові проблеми в стосунках покоління міленіалів?