Кому з нас було легко відірватись від читання «20 000 льє під водою» Жюля Верна в дитинстві, або від перегляду «Зоряних Війн», чи інших ясравих прикладів наукової фантастики?
Цікаво, що цей жанр не залишає людей байдужими. Ви або поглинаєте у світ досліджень і цікавих відкриттів з головою, або ж ви просто поки не вчитались і все ще попереду.
Чому наукова фантастика нас так захоплює?
Все просто: вона дає нашій фантазії простір для маневру.
Читаючи науково-фантастичні книги ми самі певною мірою стаємо їх частиною, досліджуючи з головними героями нові планети та цивілізації, і відкриваємо для себе нові світи.
А часто наукова фантастика стає рушієм прогресу, бо надихає винахідників на нові винаходи.
Так, багато зі звичних нашому оку речей були вперше описані у книгах, а пізніше фільмах фантастів, а вже згодом перетворились у прототипи і реалізувались на практиці. Ось найвідоміші з них:
- Гелікоптер — творець одного з перших гелікоптерів Ігор Сікорський зізнавася що в дитинстві обожнював Жуля Верна «Робур-Завойовник», де вперше описані пригоди і польоти на гвинтокрилах, в той час як за життя автора практикувались польоти на повітряних кулях.
- Підводний човен — вперше зустрічається на сторінках вищезгаданого роману Жуля Верна, який прочитав винахідник першого підводного човна Саймон Лейк, і захопився втіленням цієї ідеї.
- Мобільний телефон — інженери Мотороли не приховують, що популярна модель розкладачки прийшла до них з «Зоряного шляху».
А чого лише варта творчість Рея Бредбері, у якій він передбачив появу безпровідних навушників, банкоматів( «451 градус за Фаренгейтом»), смарт-годинників («Вбивця»), і навіть віртуальної реальності («Вельд»), і це ще не повний список речей, які його сучасники не могли навіть уявити, та якими ми зараз користуємось у побуті.
Ми б могли присвятити цю статтю темі винаходів, які вперше отримали життя на сторінках романів та оповідань. Натомість, пропонуємо поринути у світ відкриттів самостійно, і ділимось найкращими книгами у жанрі наукової фантастики (класикою фантастики та нашими фаворитами):
«Машина часу» Герберт Веллс
Ця збірка з чотирьох романів цінна не тільки захоплюючим сюжетом, а і своїм величезним вкладом у світову літературу.
Книги «Машина часу», «Острів доктора Моро», «Війна світів» та «Невидимець» вважаються родоначальниками наукової фантастики.
Саме Веллс вперше вжив термін «машина часу». А також його вважають першим з популяризаторів опису паралельних світів.
Світи Герберта Веллса не схожі на жодний із сучасних фантастичних творів. Під загадковим світлом космічних зірок в них відбуваються непередбачувані, дивовижні події.
А радіопостановка роману «Війна світів» у США в 1938 виявилась настільки реалістичною, що посіяла паніку серед слухачів ефір, які повірили у вторгнення марсіан.
Завдяки майстерності автора складається враження, що читаючи книгу ви самі переноситесь у фантастичний світ майбутнього, та пліч-о-пліч з відважними головними героями поринаєте у неочікувані пригоди.
Збірка сподобається не тільки фанатам наукової фантастики, а й поціновувачам соціальних антиутопій.
Підтримай Readmodo, купуючи у нашого партнера Yakaboo
«Марсіанські Хроніки» Рей Бредбері
Разом із населенням планети Земля ви відправитесь у захоплюючу космічну мандрівку на Марс.
Подорож ця вимушена, адже рідна планета більше не придатна для життя — все на Землі стало радіоактивним попелом після ядерної війни.
На Марсі землян чекає новий початок.
Але здається, що минулий досвід нічому не навчив людей – на червоній планеті вони хочуть жити так само як і на Землі.
Найбільше від цього страждають марсіани. Власники червоної планети не хочуть приймати непроханих гостей і починають боротьбу за власне виживання.
Хто стане переможцем та як зміниться Марс після цього протистояння передбачити неможливо.
Також читайте нашу підбірку з книжками до 200 сторінок, у якій теж згадується роман Рея Бредбері.
Підтримай Readmodo, купуючи у нашого партнера Yakaboo
«2001. Космічна одіссея» Артур Кларк
Історія починається три мільйони років тому у невеличкому поселенні австралопітеків.
Одного разу біля печер, в яких ночувало плем’я, з’явилась дивна стеля, абсолютно прозора та схожа на лід. Якби австралопітеки були більш розвиненими, вони обов’язково б зацікавились цим дивним об’єктом.
Насправді все було навпаки – це він зацікавився нерозвиненими людьми та передав Задивленому на Місяць дві рушійні сили еволюції: думку і зброю.
Минули тисячоліття і в 2001 році в одному з кратерів на Місяці космонавти знаходять дивний чорний моноліт.
Під сонячними променями він оживає і надсилає сигнали своїм творцям у далекій Галактиці про те, що людство нарешті зробило перші кроки.
Підтримай Readmodo, купуючи у нашого партнера Yakaboo
«Соляріс» Станіслав Лем
Роман перенесе вас у далеке майбутнє на дослідницьку станцію планети Соляріс.
Разом з доктором Крісом Кельвіном ви спробуєте розібратись, що ж стало причиною дивного психологічного стану команди дослідників. Їх місією було дослідження планети та пошук контакту з незвичайним океаном, котрий має інтелект та здатний мислити.
Перебуваючи на станції, доктор Кельвін не тільки обстежує команду, а й детально вивчає всі задокументовані відкриття на планеті Соляріс.
Чим більше головний герой заглиблюється в документи, тим дивовижніші речі йому відкриваються.
Динамічні події роману дуже тісно переплітаються з філософськими питаннями людяності, вивчення світу та відповідальності, яку має нести людина за свої вчинки.
Підтримай Readmodo, купуючи у нашого партнера Yakaboo
«Марсіянин» Енді Вейр
Дебютний роман Енді Вейла був уперше опублікований в 2011 році. А вже у 2015 році на великі екрани вийшла перша його екранізація, яку більшість з вас бачили.
В центрі сюжету – астронавт Марк Вотні. Кваліфікований ботанік та інженер опиняється в дуже складному становищі.
Під час місії на Марс разом з командою він потрапляє у пилову бурю. Гігантська антена раптом відривається і пронизує Марка. Команда розуміє, що ботанік мертвий і забрати його тіло вони не встигнуть.
Так Вотні залишається наодинці з червоною планетою. Його поранення виявляється незначним, але це не дуже втішає, якщо врахувати у якій велетенській пастці він опинився.
Без їжі, медикаментів та зв’язку з іншими людьми Вотні стає на шлях протистояння із суворим Марсом.
Підтримай Readmodo, купуючи у нашого партнера Yakaboo
«Свій серед Машин» Ієн Мак’юен
У своєму романі автор розкриває проблему штучного інтелекту. Але на відміну від популярного сюжету, де штучний інтелект поневолює людство, у «Своєму серед машин» все відбувається по-іншому.
Головні герої книги – Чарлі та Міранда купують першу модель штучної людини – Адама.
Вони разом формують його особистість. І результати роботи просто вражають. Адже Адам ідеальний у всьому. Він розумний, сильний та дуже привабливий. Все йде добре, аж доки між героями роману не формується любовний трикутник.
Чарлі та Міранда стикаються зі складними моральними дилемами, які їм доведеться вирішувати самостійно. Пікантності роману додає атмосфера 1980-х. Щоправда, це трохи не ті 80-і, до яких ми звикли.
Підтримай Readmodo, купуючи у нашого партнера Yakaboo
«Проблема трьох тіл» Лю Цисінь
«Проблема трьох тіл» – роман китайського письменника-фантаста Лю Цисіня. Ця книга є першою частиною трилогії автора «Пам’ять про минуле Землі».
Роман відсилає читача до проблеми трьох тіл – однієї з нерозв’язних задач небесної механіки. Дія розпочинається у Китаї часів Культурної революції, коли місцева влада вирішила запустити секретний проект з пошуку неземних цивілізацій.
Сюжет будується на взаємодії землян та прибульців, а головними героями є жінка–астрофізик Є Веньцзє та нанотехнолог Ван Мяо, які з різних причин встановлюють зв’язок з позаземними цивілізаціями.
Автор дає читачам можливість копнути глибше, ніж може осягнути розум. Тут присутні нотки детективу, секретні операції та багато фізики.
А найголовніше — це масштаб усієї історії. Лю Цисінь обдумовує основи космічної психології, пропонує теорію «темного лісу» і ще дуже багато чого. Усім поціновувачам наукової фантастики — обов’язково до прочитання.
Підтримай Readmodo, купуючи у нашого партнера Yakaboo
«Дюна» Френк Герберт
«Дюна» – роман американського письменника Френка Герберта, перший із шести романів фантастичної саги. Твір можна віднести до жанру постапокаліпсису, бо події відбуваються після повстання машин, наділених штучним інтелектом.
У центрі вигаданого всесвіту Галактичної імперії знаходиться пустельна планета Арракіс, так звана «Дюна», де видобувається унікальна речовина – меланж (або прянощі).
Прянощі дозволяють продовжувати життя і розвивають приховані сили. Саме тому планета стала «ласим шматком пирога» для тих, хто мріє про владу та багатство.
Головний герой – син герцога Пол Атрід, якого прагне знищити імператор і ворожі герцоги.Родина Атрідів отримує у володіння Арракіс, та це не що інше, як пастка для молодого аристократа.
Пол повинен не тільки вижити, а й назавжди змінити природу Дюни.
Підтримай Readmodo, купуючи у нашого партнера Yakaboo
«Імперія янголів» Бернар Вербер
«Імперія янголів» – друга книга дилогії «Цикл янголів» французького прозаїка Бернара Вербера, продовження роману «Танатонавти» про пригоди Мішеля Пенсона, який загинув унаслідок падіння на його дім літака.
Після смерті Мішель потрапляє у Рай, де зустрічає свого янгола-наставника Едмонда Уеллса та інших друзів-танатонавтів.
Герой обирає трьох підопічних та стає їхнім янголом-охоронцем від самого народження і до кінця життя. Янгол-охоронець – це своєрідний «адвокат», який захищає душу підопічного на Страшному Суді.
Крізь увесь роман проходить лінія реінкарнацій та описується сам процес перевтілення душі, яка проживає нові й нові життя.
В основі твору 25% того, що відбувається з людиною, залежить від спадковості, ще 25% – від карми і решта 50% – від власного вибору кожного.
Також, ви зможете поспостерігати за непростими долями трьох підопічних Мішеля Пенсона та зазирнете на внутрішню «кухню» їхніх життів.
Підтримай Readmodo, купуючи у нашого партнера Grenka
«Сталевий щур» Гаррі Гаррісон
«Сталевий Щур» – це серія науково-фантастичних гумористичних творів (романів та оповідань) Гаррі Гаррісона про пригоди галактичного шахрая-авантюриста Джеймса Болівара Ді Гріза на прізвисько «Слизький Джим» і «Сталевий Щур».
Таке прізвисько Джим отримав завдяки своєму унікальному вмінню виплутуватися із найбезнадійніших ситуацій. Він спритний, хитрий та вольовий, легко знаходить вихід з будь-якої халепи.
Романи пронизані чудовим гумором, який інколи переходить у їдку сатиру, а подекуди – балансує на межі фарсу.
Якщо ви бажаєте прочитати щось легке, ненав’язливе у жанрі фантастики, то «Сталевий Щур» – ваш вибір.
Підтримай Readmodo, купуючи у нашого партнера Yakaboo
«Чи мріють андроїди про електричних овець?» Філіп Дік
Науково-фантастичний роман Філіпа Діка, який розповідає історію «мисливця за головами» Ріка Декарда. Події відбуваються у майбутньому, в отруєному радіацією і частково покинутому місті Сан-Франциско.
Рік переслідує андроїдів – істот, які майже не відрізняються від людей та оголошені поза законом на Землі.
За мотивами роману режисер Рідлі Скотт зняв фільм під назвою «Той, хто біжить по лезу», який став культовим.
Основна ідея твору – уявлення людини про світ і її місце в ньому можуть виявитися навмисне сфабрикованими третіми особами.
Ця концепція лягла в основу для створення схожих відомих фільмів, таких, як «Матриця», «Шоу Трумана» та інші.
«Танець недоумка» Ілларіон Павлюк
Роман сучасного українського письменника та журналіста Ілларіона Павлюка «Танець недоумка» розповідає про космічного біолога Гіля, який переживає не найкращі часи свого життя: відсутність роботи, грошей, погані стосунки з дружиною.
А ще у ДНК Гіля є ген, який у будь-який момент може проявитися та перетворити його на недоумка.
У цій, здавалося б, безвихідній ситуації неочікувано з’явилася пропозиція роботи, яка може вирішити усі проблеми одночасно – наукова експедиція на далеку планету Іш-Чель.
Та чи насправді цей шанс є кращим рішенням для Гіля?
Про це дізнаєтеся на сторінках роману, у якому автор вдало поєднав космічну антиутопію та психологічну прозу.
«Фундація» Айзек Азімов
«Фундація» – науково-фантастичний роман американського письменника Айзека Азімова, перша частина однойменної трилогії.
Він складається із п’яти оповідань, які об’єднані спільним сюжетом. Твір вважається одним із шедеврів наукової фантастики, адже автор розповідає історію не простих персонажів, а цілих галактик, змальовуючи масштабну картину світу.
Головний герой – психоісторик Гері Селдон певен, що Імперії загрожує розпад і забуття. Саме тому він організовує спільноту вчених та відправляє їх на далеку планету Термінус.
Застосовуючи свої блискучі знання у психології та математиці, Селдон пророкує їх розвиток на тисячоліття вперед. Це допоможе зберегти наукові надбання людства і відродити нову величну Імперію.
Чи зможуть наслідувачі вченого зберегти розвиток історії та подолати жагу до влади? Читайте та дізнавайтеся на сторінках роману «Фундація».
Підтримай Readmodo, купуючи у нашого партнера Yakaboo
На завершення
Науково-фантастичні твори вчать нас розширювати кордони мислення. Завдяки науковцям, які взяли у руки перо, ми вчимося більше звертати увагу на досконалість та загадковість простих на перший погляд речей.
Хто з нас у дитинстві не мріяв про машину часу чи хоча б раз не замислювався про походження світу?
Часто крім описів невідомих світів і пригод письменники піднімають важливі морально-етичні питання, які змушують читача задуматись про природу світу і своє місце в ньому, і залишають по собі присмак, який хочеться відчути ще.
P.S. Ми свідомо не включили Жуля Верна в цю підбірку, бо не можемо вибрати найкращу.
Оскільки впродовж сорока років у письменника виходило по книзі, і тільки про них можна написати окрему монографію, ми пропонуємо почати з будь-якої.
Вас накриє фантастичною хвилею, а далі жага відкриттів допоможе скерувати ваш читацький корабель за вірним курсом:)