Курт Воннеґут – культовий письменник, який довгі роки вважався однією з найбільш важливих і в той же час найбільш суперечливих фігур американської культури.
Його винагороджували так само часто, як над ним насміхалися і засуджували. Його можна віднести до групи авторів, що пишуть з сатирою, іронією та чорним гумором.
Курт Воннеґут створював літературу, яка змушує замислитись, безліччю ниток описував героїв, змішував простір і час описуваних ситуацій. Він охоче черпав натхнення з наукової фантастики, грав з сюжетом і формами оповіді.
Редакція Readmodo підготувала для вас рецензії на українські видання книг Курта Воннеґута.
«Бойня номер п’ять, або Хрестовий похід дітей»
Головний герой книги, Біллі Пілігрим, вірить у інопланетян (тральфамадорців), які його викрали. Пілігрим здатний подорожувати у часі, і так він проживає своє минуле, сьогодення та майбутнє. І хоча він має здатність подорожувати у часі, він аж ніяк не впливає на події свого життя.
Найчастіше Біллі Пілігрим повертається в часи Другої світової війни, де потрапив у полон, до однойменної бойні номер п’ять у Дрездені. Саме ці травматичні переживання під час війни руйнівно впливали на все його життя.
Воннеґут написав антивоєнний роман, частково автобіографічний, бо писав про те, що пережив сам. Він не прославляє війну, не пише про війну з пафосом. Переможців і переможених немає. Війна не закінчується підписанням миру, вона триває у свідомості солдатів. Це супроводжує їх до кінця життя.
І так само, як Воннеґут або його герой Пілігрим, вони повинні жити з цим клеймом. Книга може навіяти настрій байдужості. Якщо ми чогось не переживаємо, нам важко це зрозуміти. Воннеґут створив чудовий, хитромудрий, місцями абсурдний роман. Це незвичне поєднання наукової фантастики з воєнною драмою та комедією.
«Колиска для кішки»
Одним з головних героїв твору є Джон, оповідач від першої особи, нереалізований письменник і потенційний автор «Дня, коли закінчився світ». Вже на перших сторінках книги «Колиска для кішки» ми дізнаємось, що головний герой – послідовник боконізму (релігія вигадана Воннеґутом, де головний постулат в тому, що правда – це брехня, а брехня – це правда).
Книжка починається зовсім невинно, Джон починає збирати матеріали про доктора Фелікса Гоннікера, геніального вченого, батька атомної бомби, трьох дітей та льоду-9. Саме витік таємничої речовини під кодовою назвою лід-9 стає початком серії дивних випадків, що ведуть до незворотних, навіть апокаліптичних подій.
Книга розділена на багато розділів по 2-3 сторінки, кожен з яких є окремою сценою, роздумом, темою розмови, в яких беруть участь як наш герой, так і оповідач. Ці розділи хоч і короткі, але дуже багаті на різноманітні філософські натяки, порівняння, посилання на реальність, набагато ширшу, ніж представлена в романі.
Замість абсурдної науково-фантастичної історії ми починаємо помічати чітке посилання на багато сумних моментів справжньої історії, коли людство під впливом помилкових ідей та утопій віддається правлінню кількох людей.
Уявний світ книги «Колиска для кішки» з кожним наступним розділом все більше нагадує нам про світ, в якому ми живемо, а кумедні жарти та натяки стають дедалі похмурішими.
«Буфонада, або Більше не самотні»
В книзі Курта Воннеґута ми спостерігаємо за сюжетом з точки зору доктора Вілбура Нарциса-11 Свейна та його сестри-близнючки Елізи. Вілбур та Еліза були надзвичайно потворними дітьми, яких батьки приховували від світу.
Ми дізнаємось історію Вілбура та Елізи з точки зору далекого майбутнього, коли в результаті несподіваних коливань сили тяжіння західна цивілізація розвалилася, США розпалися на невеликі штати, а населення було знищене загадковою Зеленою смертю та албанським грипом.
Саме тут, в руїнах Емпайр-Стейт-Білдінг, живе оповідач. У ході історії ми дізнаємось як Вілбур в один момент став президентом США та чому останній факт швидко перестав мати значення.
Як зазвичай у Воннеґута історія приховує багато серйозної соціальної критики. Вілбур обговорює війну, переживає наркоманію, займається матеріальною стратифікацією, діяльністю релігійних сект або загрозами, пов’язаними з цивілізацією мініатюризованих китайців. Однак домінуючими темами «Буфонади» є, з одного боку, сім’я, а з іншого – самотність. Доля Вілбура та Елізи наочно показує, що сімейні стосунки можуть бути незрозумілими, дещо дивними, але також неймовірно потужними, що дає людям силу пережити найважчі хвилини.
Підтримай Readmodo, купуючи у нашого партнера Yakaboo
«Ґалапаґос»
Книга «Ґалапаґос» може сподобатися будь-якому читачеві, незалежно від його смаків і уподобань. Перш за все тому, що цей роман, написаний короткими реченнями зі швидкими сюжетними поворотами.
Це роман, в якому все відбувається відразу і не доводиться довго чекати. Крім того, це книга, в якій є цікава і оригінальна ідея.
Все починається в 1986 році, якраз перед величезною економічною кризою. Саме тоді команда випадкових людей з абсолютно різними характерами і минулим приєднується до експедиції на архіпелаг Ґалапаґос. Крім того, людству загрожує загадковий вірус, що викликає безпліддя.
Як нескладно здогадатися, така епідемія не принесе людині нічого доброго. І абсолютно несподівано команда майбутньої експедиції стане прабатьками майбутніх поколінь людства!
Ми дізнаємося про це завдяки духу Леона Траута, який після своєї смерті не захотів залишати Землю і продовжував поневірятися по ній, завдяки чому став свідком мільйонів років змін. Серед іншого, ми дізнаємося про новий вигляд людей, які більше схожі на тюленів, ніж на людину.
Книга Курта Воннеґута, написана понад тридцять років тому, але до цих пір дивує оригінальністю і точністю зауважень. Вони, своєю чергою, виражаються словами персонажів і духом оповідача, мають вимір позачасовості і особливої унікальності.
Підтримай Readmodo, купуючи у нашого партнера Yakaboo
«Сніданок для чемпіонів, або Прощавай, Чорний понеділок!»
У «Сніданку для чемпіонів» Воннеґут втягує читача в критичний антиамериканський сюжет, який спонукає задуматися про цінність людини, осмислити її і об’єктивувати.
Головний герой «Сніданку для чемпіонів» – літній, озлоблений і недооцінений письменник-фантаст Кілґор Траут, який заробляє на життя встановленням вікон.
Одного разу чоловік отримує запрошення (як він думає, через злий жарт) на фестиваль мистецтв. Кілґор Траут заінтригований, хоч і з бажанням бойкотувати захід, він сідає в машину і подорожує по Сполученим Штатам, не без проблем добираючись до місця.
Книга «Сніданок для чемпіонів» насичена різними, часто не пов’язаними між собою історіями та темами.
Роман був екранізований в 1999 році режисером Аланом Рудольфом. У «Сніданку для чемпіонів» зіграли Брюс Вілліс і Нік Нолті. Головний герой роману Кілґор Траут був альтер его автора, який помер на сторінках книги «Timequake» в 1997 році у віці 84 роки. Стільки ж років прожив і Воннеґут.
Підтримай Readmodo, купуючи у нашого партнера Yakaboo
Що ж об’єднує всі книги Курта Воннеґута?
Як бачимо, у своїх книгах Курт Воннеґут винайшов різні альтернативні світи, щоб показати певні метафори життя людини. Він вигадував персонажів у різних життєвих конфігураціях.
Воннеґут також торкався політичних питаннь. У нього були дуже чіткі соціальні погляди. Він вважав, що суспільство гнобить людину.
Усі книги Воннеґута та всі його герої шукають відповіді на питання, заради чого жити, вони мають одне завдання та одну мету. Вижити і знайти щастя.
Чи варто вам читати книги Курта Воннеґута? Звісно! Навряд чи будь-який інший автор зможе вас так розважити, розлютити і змусити задуматися одночасно.