Короткий зміст:

Останній десяток років, а можливо й не один, у світі зростає популярність стоїцизму. Особливо це відчувається на Заході, хоча й Україна у цій тенденції не відстає. Філософію стоїцизму просуває безліч підприємців, коучів, та психологів.

В сучасних книгарнях, українських в тому числі з’являється все більше літератури присвяченої цьому жанру. Це як роботи сучасних авторів, так і переклади класиків, які власне й започаткували цей напрямок багато століть тому.

Сьогодні культовим вважається саме римський стоїцизм, видатними постатями якого стали Сенека, Марк Аврелій та Епіктет. Їхні роботи збереглися до тепер і зараз активно перечитуються сучасниками.

То що ж таке стоїцизм? Якщо пояснювати максимально спрощено, то стоїцизм вчить людей бути щасливими тут і зараз. І, що найголовніше, активно розвивати цю навичку незалежно від умов в котрих ви перебуваєте.

Ще краще зрозуміти цей напрямок філософії допоможуть правильно підібрані книги про стоїцизм. Їх добірку ми для вас підготували.

ТОП 5 книг для знайомства зі стоїцизмом

«Стоїцизм» Луцій Анней Сенека, Епіктет, Марк Аврелій Антоній

«Стоїцизм» Луцій Анней Сенека, Епіктет, Марк Аврелій Антоній

Дізнайтеся більше про основні ідеї стоїцизму: самоконтролю, моральної міцності та здатності приймати життєві негаразди з гідністю.

  Доступно на:

 • yakaboo.ua

В цій книзі філософія стоїцизму розкривається роботами одразу трьох найвідоміших представників вчення. Тут зібрані відомі роботи Луцій Анней Сенеки, Епіктета та Марка Аврелія Антонія.

 1. Сенека — це відомий римський філософ, який здобув велику славу серед своїх сучасників. У численних його біографіях можна знайти інформацію, що Сенеку навіть хотіли вбити заздрісники. Згодом філософ став наставником майбутнього імператора Нерона, потім його першим радником, а невдовзі й консулом.
 2. Епіктет — неймовірно цікава персона, яка по сьогодні залишається загадковою. Епіктет — це прізвисько раба, який був фаворитом вищезгаданого імператора Нерона. Справжнє його ім’я — невідоме. Його роботи теж не збереглися, точніше він їх по собі не залишив. Все, що має людство — це цитати, які записував і зберігав його учень Флавій Арріан.
 3. Марк Аврелій — це теж не проста особа, його ще називають “останнім хорошим імператором”. Саме так, він був правителем, і часи його правління називали “золотими”. Аврелій зробив дуже багато для тодішньої імперії: активно допомагав бідним, відновив старовинне право, багато воював та повністю віддавався державі.

Звісно, щоб краще зрозуміти стоїцизм, варто більше пізнати й філософію у її чистому вигляді. Автор, просвітник Найджел Уорбертон, розповідає про цю непросту науку вкрай просто, легко та доступно. Так, як це потрібно читачам, які лише хочуть зрозуміти основи.

«Коротка історія філософії» Найджел Уорбертон

«Коротка історія філософії» Найджел Уорбертон

Ця книжка охоплює основні ідеї стоїцизму від стародавнього світу до сучасності, роблячи акцент на найбільш впливових філософських школах та думках.

  Доступно на:

 • yakaboo.ua

В роботі описуються основні ідеї філософії, а також розповідаються історії з життя відомих персоналій. Прочитавши цю книгу ви дізнаєтесь багато “секретиків”, які чудово допомагають у реальному житті. Наприклад, як правильно ставити запитання (як робив це Сократ). Чому важливо скептично оцінювати деякі думки (як робив це Піррон) та багато іншого.

«Антикрихкість. Про (не)вразливе у реальному житті» Нассім Ніколас Талеб

«Антикрихкість. Про (не)вразливе у реальному житті» Нассім Ніколас Талеб

Ця робота досліджує концепцію антикрихкості — ідею, що деякі системи та люди не просто витримують хаос та невизначеність, але й зміцнюються завдяки ним.

  Доступно на:

 • yakaboo.ua

Книжка стане справжнім скарбом для любителів точних наук, теорії ймовірності та звісно ж, філософії. В ній автор транслює думку, що життя не можливе без хаосу та стресу. Багато людей намагаються їх уникнути, адже це на них давить.

Та автор впевнений, що лише в таких умовах можливий ріст і трансформації. Еволюціонувати в стресових умовах — це антикрихкість. Саме так назвав цю рису лівансько-американський філософ Нассім Ніколас.

Книжка вчить, як правильно жити в умовах невизначеності та непередбачуваності та використовувати ці умови, як можливості для росту й самовдосконалення. Ці знання є корисними як звичайним людям, так і представникам великого бізнесу.

«Стоїцизм на кожен день. 366 роздумів про мудрість, стійкість і мистецтво жити» Раян Голідей, Стівен Генсільман

«Стоїцизм на кожен день. 366 роздумів про мудрість, стійкість і мистецтво жити» Раян Голідей, Стівен Генсільман

Ця книжка пропонує щоденні порції стоїчної мудрості, дозволяючи читачам зануритися у глибокі роздуми та навчання стоїцизму.

  Доступно на:

 • yakaboo.ua

Ця робота — справжній провідник до гармонійного життя, де ви вчитеся правильно реагувати на події, які від вас не залежать. Автори наводять приклади всім знайомих ситуацій, та розповідають, чому потрапивши у схоже становище варто поводитися так чи інакше.

Наприклад, який сенс нервуватися через великий затор, якщо ви все одно не поїдете швидше. Який сенс комплексувати через власний ріст, якщо ви все одно не станете вищим чи нижчим. Книга «Стоїцизм на кожен день» дійсно може знадобитися в найбуденніших ситуаціях. Прочитавши її ви по-іншому глянете на безліч речей і добряче спростите собі життя.

«Жити змістовно. Філософія радості від античних стоїків» Вільям Б. Ірвін

«Жити змістовно. Філософія радості від античних стоїків» Вільям Б. Ірвін

Книга аналізує ідеї стоїків та пропонує практичні поради щодо їх втілення у сучасному житті, підкреслюючи важливість внутрішнього спокою, самоконтролю та осмисленості.

  Доступно на:

 • yakaboo.ua

Автор цієї книги — письменник та професор філософії, який викладає в університеті штату Огайо. Як філософ він безмежно цікавився вченням стоїцизму і вирішив, що ця наука може дуже знадобитися сучасним людям. У своїй роботі Вільям ділиться багатьма інсайтами, розповідає про популярні практичні техніки стоїків та пояснює, як антична філософія може бути корисною у сучасному світі.

Якщо коротко, то автор своєю книгою вчить людей відпускати минуле, вміти боротися з тривожністю, зосереджуватись на важливому, а також лише на тих подіях, які їм підвладні.

Класичні книги про стоїцизм

«Про стійкість мудреця. Діалоги» Луцій Анней Сенека

«Про стійкість мудреця. Діалоги» Луцій Анней Сенека

Сенека обговорює, як мудрець може зберігати спокій та стійкість у викликах життя, використовуючи логіку та моральну філософію для досягнення душевної рівноваги.

  Доступно на:

 • yakaboo.ua

Звісно ж, в добірку класичної літератури зі стоїцизму не можуть не ввійти такі постаті, як Сенека, чи вищезгаданий Марк Аврелій. Ця робота не так давно була вперше перекладена на українську мову з латині Андрієм Содоморою. В ній зібрані діалоги відомого філософа, де він наче наживо спілкується з кожним читачем. Сенека розповідає, як навіть при сильному моральному занепаді знайти чи відновити душевний спокій, а отже щастя.

«Розмисли. Наодинці з собою» Марк Аврелій

«Розмисли. Наодинці з собою» Марк Аврелій

Щоденник римського імператора, що відображає його прагнення жити життям, керованим розумом і чеснотами, та став класичним твором стоїчної філософії.

  Доступно на:

 • yakaboo.ua

Справжній скарб для любителів крилатих фраз та цитат. Для всіх, хто любить читати розумні висловлювання та черпати у них натхнення для певних дій. Марк Аврелій завжди вважав, що сенс людського життя — це пошук власного шляху, навіть якщо для цього потрібно пройти безліч перешкод. Головна думка книги в тому, що змінюються епохи, зникають цілі держави, але вічною залишається людська мудрість, до котрої має прийти кожен.

«Моральні листи до Луцілія» Луцій Анней Сенека

«Моральні листи до Луцілія» Луцій Анней Сенека

Книга складається з серії листів, написаних римським філософом та державним діячем до його друга Луцілія.

  Доступно на:

 • yakaboo.ua

Книга має безліч рецензій та позитивних відгуків. Читачі стверджують, що навіть крізь тисячоліття, вислови, якій в ній є, здатні надихати, і, що найцікавіше, залишаються актуальними. В цьому і є справжній феномен стоїцизму, що попри повну відмінність між епохами, головна думка цього вчення залишається актуальною та корисною людям як тоді, так і тепер.

В роботі зібрані листи Сенеки в котрих він закликає шукати гармонію через природу, духовне самовдосконалення, вміння приймати труднощі та удари долі.

«Гра в бісер» Герман Гессе

«Гра в бісер» Герман Гессе

Філософський роман, який розгортається у вигаданому світі, де інтелектуали грають у складну гру “бісер”, що символізує синтез культури та знання.

  Доступно на:

 • yakaboo.ua

Варто зауважити, що ця книга належить до художньої літератури. Герман Гессе працював над нею понад 10 років і вона стала епогеєм його творчості. В сюжеті йдеться про вигадану гірську республіку Касталію, де люди грають в бісер.

Сам Гессе у всіх своїх роботах завжди підіймав тему духовності, саморозвитку, психології та філософії. Книгу “Гра в бісер” Герман назвав відповіддю фашизму та спробою внести бодай трішки духовного у цей отруйний світ. У Німеччині книга стала доступною лише після Другої світової війни.

«Роздуми. У чому наше благо? Афоризми» Епіктет

«Роздуми. У чому наше благо? Афоризми» Епіктет

Цей твір допомагає читачам віднайти спокій та благополуччя через прийняття та адаптацію до життєвих обставин.

  Доступно на:

 • yakaboo.ua

В цю книгу ввійшли всі думки, які транслював цей філософ. Тут і твори, і афоризми й просто багато цитат. Ця робота буде корисною тим, хто цікавиться темою саморозвитку та самовдосконалення, адже саме над цим найчастіше розмірковував Епіктет. Його посил був простим: ми маємо розділити всі речі на підвладні та непідвладні нам. Те, що ми контролюємо, маємо робити добре. Те, що не підвладне нашому контролю — ігнорувати. До слова імператор та філософ Марк Аврелій дуже цінував Епіктета та розділяв його погляди.

Сучасні книги зі стоїцизму

«Нові стоїки. 52 тижні для наповненого життя» Массімо Пільюччі, Грегорі Лопес

«Нові стоїки. 52 тижні для наповненого життя» Массімо Пільюччі, Грегорі Лопес

Книга пропонує щотижневі вправи та роздуми, спрямовані на виховання стійкості, самоконтролю та мудрості.

  Доступно на:

 • yakaboo.ua

Стоїки сьогодення не менш талановиті та вміло перехоплюють ініціативу своїх попередників. Яскравим прикладом виступає робота «Нові стоїки», яка не лише пояснює, що таке філософія стоїцизму, а й адаптовує її під сучасні реалії.

Якщо ви хочете змінити своє життя на краще і готові для цього рік дотримуватись певних порад і вправ, тоді ця робота стане для вас знахідкою. Автори детально та дуже простою мовою розповідають про головні принципи стоїцизму та пояснюють, як їх реалізовувати на практиці. Наприклад, як не піддаватися психологічній напрузі, як менше стресувати, як навчитися насолоджуватися життям/моментом. Та як усвідомити свою силу і здатність керувати власним життям й емоціями.

В книзі ви знайдете детальний план дій розділений на 52 тижні, тобто рівно на рік.

«Чорний лебідь. Про (не)ймовірне у реальному житті» Нассім Ніколас Талеб.

«Чорний лебідь. Про (не)ймовірне у реальному житті» Нассім Ніколас Талеб

У книзі Талеб розмірковує, як людське нерозуміння ймовірності та непередбачуваності впливає на фінансові ринки, наукові дослідження та особисте життя.

  Доступно на:

 • yakaboo.ua

Книга зацікавить широке коле читачів, а особливо прихильників філософії, економіки, чи математики. В роботі автор досліджує, як часто в нашому житті виникають непередбачувані обставини, що повністю змінюють наші плани та хід певних подій. Дехто називає це кармою, долею, банальною невдачею, а Талеб розглядає ці події зовсім під іншим кутом. Він аналізує їх та намагається дослідити, чи можна їх було передбачити використовуючи теорію ймовірності. Також у своїй книзі автор ділиться практичними порадами, як швидко реагувати на несподіванки й витягувати з них лише користь.

«Его — це ворог» Райан Холідей

«Его — це ворог» Райан Холідей

Автор описує різні історичні та сучасні приклади, аналізуючи, як его впливає на успіх та провал, та пропонує стратегії для його подолання.

  Доступно на:

 • yakaboo.ua

Егоїзм — це наш ворог, тоді як реалізм дозволяє нам впевнено рухатися вперед та розвиватися. Саме цю думку транслює автор у своїй роботі доводячи її численними прикладами та історіями інших людей. Райан на прикладі таких осіб як Ангела Меркель, чи Бенджамін Франклін пояснює, чому скромність та стриманість можуть стати вашою потужною зброєю. Ну а якщо ви непохитний егоїст, тоді ця книжка підкаже, як направити своє его у максимально корисне русло.

«Шкура у грі. Прихована асиметрія життя» Насім Ніколас Талеб

«Шкура у грі. Прихована асиметрія життя» Насім Ніколас Талеб

Книга досліджує концепцію “шкури у грі”, яка стосується відповідальності та ризиків у різних сферах життя, від бізнесу до особистих відносин.

  Доступно на:

 • yakaboo.ua

Геніальна книга в котрій автор розглядає чотири важливих аспекти людського життя: надійність, правосуддя, обмін інформацією та раціональність. Талеб вважає, що все це починає нероздільно працювати лише тоді, коли на кону стоїть ваша власна шкура. Сенс книги в тому, що той хто отримує по життю найвищі нагороди, повинен ризикувати й брати на себе відповідальність у грі. Лише за таких умов можна навчитися розрізняти де прості балачки, а де дії. Де справжня сила, а де лиш її імітація.

«Всесвітні закони життя. 200 вічних духовних принципів» Джон Темплтон

«Всесвітні закони життя. 200 вічних духовних принципів» Джон Темплтон

Книга, що надихає на рефлексію та самовдосконалення, підкреслюючи важливість позитивного мислення та особистісного розвитку.

  Доступно на:

 • yakaboo.ua

Автор книжки — філантроп з мільярдними статками більшу частину яких він жертвує на науку та релігію. Цю його роботу називають позачасовою. В ній зібрано безліч духовних законів, які на думку Темплтона діють не менш ефективно, ніж фізичні. Прочитавши цей шедевр читачі мають шанс змінити своє мислення, зробити його позитивним, віднайти гармонію та душевний спокій.

Книги про стоїцизм — обов’язкові до прочитання не лише прихильникам філософії, а й усім, хто хоче краще зрозуміти себе та життя взагалі. Якщо ви відчуваєте, що заплутались, чи не розумієте куди рухатись далі, якщо ваш емоційний стан часто змінюється, а гармонії з власним тілом та розумом немає — тоді філософія стоїцизму може стати для вас приємним відкриттям, що оберне життя на 180 градусів.