Всі ми знаємо, що промисловість шкідлива, розуміємо, що екологічний стан довкілля задовільним не назвати, і неодноразово чули про глобальне потепління.
Але наскільки усе це небезпечно? Як глобальне потепління може вплинути не лише на наші життя, а й на долю усієї планети? І що ми можемо зробити, щоби запобігти серйозній і незворотній катастрофі?
Цим та іншим питанням присвячена книжка Білла Ґейтса «Як відвернути кліматичну катастрофу. Де ми зараз і що робити далі», вийшла друком у видавництві Лабораторія.
Кліматична катастрофа — де ми зараз і що робити далі
Понад 10 років філантроп, підприємець та громадський діяч Білл Ґейтс займається дослідженням питань зміни клімату. З допомогою експертів у галузі фізики, біології, хімії, техніки, політології та фінансів, він сформував свій план уникнення глобальної екологічної катастрофи.
Головна мета — зменшення викидів вуглекислого газу в атмосферу до нуля. Саме вона на думку Ґейтса, є єдиноможливим шляхом до порятунку нашої планети. Тут скептичний читач може очікувати патетичних закликів та умовно загальної інформації.
Але це не про “Як відвернути кліматичну катастрофу”.
“Коли йдеться про зміну клімату, вам варто знати дві цифри. Перша — 51 мільярд. Друга — нуль. П’ятдесят один мільярд тонн парникових газів потрапляє в атмосферу щороку. Це середнє значення — буває більше, буває менше — але загалом воно має тенденцію зростати. Нуль має стати нашою метою. Щоб зупинити глобальне потепління і не допустити руйнівних наслідків зміни клімату — а вони будуть дуже страшні, — людство мусить зовсім припинити викидати парникові гази в атмосферу.”
Конкретизація — це про Ґейтса. Крок за кроком, базуючись на наукових даних, автор детально описує виклики, з якими ми стикаємось. З прикладами та цифрами занурює читача у нюанси промисловості та виробництва, пояснюючи, чим саме шкідливе виробництво м’яса чи гаджетів.
Як холодним душем — автор розповідає, чому висадка великої кількості дерев не є панацеєю, та й місцями може мати зворотній ефект, та змушує інакше подивитися на питання ядерної енергетики та перехід на відновлювальні джерела.
Без зайвого пафосу, викладаючи усі факти, Ґейтс пояснює, чому так необхідно працювати над нульовим рівнем викидів парникових газів та розповідає про сфери, в яких інновації вже допомагають зменшити викиди.
Нарешті, подає ідеї, як можна зробити сучасні технології більш ефективними та що саме кожен з нас може зробити для запобігання зміни клімату. Останнє не обмежується вже відомими усім сортуванням сміття та відмови від пластику.
Пандемія та зміна клімату
“Поточна ситуація зі зміною клімату нагадує ситуацію з пандемією кількарічної давності. Експерти в галузі охорони здоров’я говорили, що великого спалаху інфекційного захворювання не уникнути. Однак світ не дослухався і не приготувався — і довелося похапцем наверстувати втрачене. Не варто повторювати цю помилку зі зміною клімату.”
Не забуває автор і про нашу нову реальність. Усі ми стали свідками того, наскільки непідготовленим може бути як уряд окремої держави, так і людство в цілому — попри вичерпні прогнози науковців та епідеміологів.
Чи відрізняється чимось ситуація з глобальним потеплінням? Ґейтс порівнює збитки від пандемії та майбутні наслідки зміни клімату, наочно демонструючи, наскільки важливо змінювати ситуацію вже зараз.
Без перебільшень, важлива для цілої планети книжка, що відкриває читачеві очі на реальний стан речей та нагальні проблеми. Але попри серйозність поставлених викликів, автор налаштований оптимістично. Якщо, звичайно ж, кожен з нас усвідомлено поставиться до збереження Землі для майбутніх поколінь.
“Нам може здатися, що ми безсилі перед такою проблемою, як зміна клімату. Та це не так — кожен може зробити свій внесок у покращення ситуації. І для цього зовсім не обов’язково бути політиком чи філантропом.”