Смерть у книжках  — не рідкість. Автори часто вбивають героїв і нам, читачам, до цього не звикати. Та коли автори позбавляються наших улюблених, головних героїв  — це може вразити і шокувати. 

Уявіть собі, що було б, якби Джоан Роулінг вбила когось одного з своїх трьох головних героїв? Виявляється вона про це думала і хотіла позбавитись Рона Візлі (ну хоч не Герміону!).

У своїх правилах написання книг, Курт Воннеґут писав:

“Будь садистом. Якими б милими і невинними не були твої головні герої, з ними мають трапитись жахливі речі  — щоб читач бачив, з чого вони зроблені”. 

У цій статті ми поговоримо про трьох найбільших садистів серед авторів, подумаємо про авторські причини убивства головних героїв, а також складемо список книг, які закінчуються смертю головного героя.

Джордж Р.Р. Мартін – той ще садист…

Якщо ви тільки плануєте читати “Гру престолів” і не бачили серіалу, попередження для вас  — тут буде великий спойлер першої книги та першого сезону.

Читаючи першу книгу (і не знаючи історію серіалу), автор створює ілюзію, що Еддард Старк  — головний герой “Гри престолів”. І так все і виглядає. Нед посідає центральне місце у розповіді, їде у Королівську Гавань, де знаходить таємні відомості про Серсею, і хоче все змінити. І ми, наївні, віримо, що він усе змінить. Ми навіть таємно надіємося, що саме Нед Старк стане королем Вестеросу. 

Ха! Оця наївність коштує нам шоку. Не те що шоку, а справжнього ляпаса, якого ми отримуємо читаючи те, як нашому “головному герою” відрубують голову.

Головний герой помирає у кінці першої частини. Як так? Чому? Джордж Мартін, ти що, в біса, з глузду з’їхав? Ми в шоці починаємо читати наступні частини і розуміємо, що з цим автором жарти погані. Адже кожен наступний улюблений герой може померти. І це тримає нас у постійній напрузі і робить цю історію такою захоплюючою.

Джордж Мартін пішов на великий ризик убивши головного героя. Такий вчинок може коштувати автору втрати його фанатів. Але у Мартіна все виходить, адже ця подія робить цю книгу неймовірно цікавою і не схожою ні на що інше. Виявляється, це була тільки зав’язка, а все найцікавіще  — попереду.

… А от Артура Конан Дойла все задовбало

Якщо Джордж Мартін убив свого героя, щоб більше підігріти інтерес до наступних частин, то у випадку з Артуром Конан Дойлом все зовсім навпаки.

Автор найвідоміших детективних історій про Шерлока Холмза теж убив свого головного героя. А зробив це він тому, що він тим Шерлоком був ситий по горло. І це не жарт.

У грудні 1893 року, Артур Конан Дойл поставив крапку в історії Шерлока. У розповіді “Остання справа Холмса”, Холмс та Моріарті разом гинуть в результаті падіння у Рейхенбахський водопад.

Це логічне завершення історії Дойл зробив через те, що, за його словами, через Холмса у нього не було часу займатись важливішими справами. Не зважаючи на те, що власне ці “легковажні” детективи принесли автору всесвітню славу та багатство, Дойл хотів писати ще й інші книги.

Натомість, на автора обрушилася хвиля гнівних листів фанатів з проханням оживити Шерлока Холмса. Одним із найвідоміших звертань є лист однієї пані, який вона почала зі слів “Ви Чудовисько!”.

Хоч автор і хотів побути садистом заради власних цілей, йому не дозволили цього зробити. Артур Конан Дойл опирався цьому натиску протягом декількох років, та, зрештою, він пише ще одне оповідання “Собака Баскервілів”  — де великий детектив повертається до розслідувань, і яке, за іронією долі, стає його найвідомішим твором.

…Але найгірший з них – Шекспір

Чи чули ви скарги на сучасну літературу, мовляв вона повна сцен вбивств та насилля? Усім тим людям треба показати Шекспіра. Навіть криваві скандинавські триллери не зрівняються з кількістю смертей у трагедіях великого барда (хіба що, в скандинавських трилерах способи вбиства будуть більш хитромудрими). 

Візьмімо хоч “Ромео та Джульєтту” – романтична історія нещасного кохання закінчується шістьома трупами (і це 6 смертей на 5 актів). Здається, кому кому, а Шекспіру точно не треба давати уроки як бути драматургом-садистом від Курта Воннеґута. Ось список кількості смертей у найвідоміших п’єсах:

 • “Гамлет” – 9 смертей
 • “Макбет” – 8 смертей
 • “Ромео і Джульєтта” – 6 смертей
 • “Король Лір” – 10 смертей

Чому ж Шекспір так активно вбиває своїх героїв? Можливо, драматург хотів досягти ефекту несподіванки або ж показати трагічність ситуації. Та важливо враховувати ще й історичний період, коли творив бард.

Вільям Шекспір писав у часи, коли смерть йшла поруч з життям. Смерть була буденною і звичною. І написати драми, де не було б багато смерті, можливо, вважалося б нереалістичним для тих часів.

Хороші та погані причини убити головного героя

На одному сайті для авторів існує чекліст “Як убити головного героя”. Хоч автори можуть мати дуже різні причини для смертей своїх героїв (як ми описали вище), головне щоб серед причин не було ось цих:

 • Шокувати читачів тільки для того, щоб вони були шоковані (у випадку з Еддардом Старком, хоч читачі і шоковані, ця подія дає сильний поштовх подальшому розвитку сюжету, а також мотивує героїв, як от Арію, до певних дій). 
 • Змусити читачів почуватися погано, тільки задля того, щоб їм було погано (пам’ятаєте, ми згадували, що Джоан Роулінг думала вбити Рона? Так от, вона думала це зробити просто так. Щоб усі поплакали. Очевидно, передумала, бо інакше це могло б стати поганою причиною убити героя. А поплакати там все рівно є над чим).
 • Позбавитися зайвого героя (ми, читачі, одразу таке відчуваємо. Навіщо тоді було вводити героя в історію з самому початку, щоб зараз вбивати його тільки тому, що автор не знає що з ним робити? Така причина не додає книзі цінності).

Хорошими причинами смертей героїв є ті, які створюють поштовх до розвитку сюжету, мотивують героїв, або ж (якщо це смерть у кінці книги) доводять історію до її логічного завершення.

Книги, де помирає головний герой

І наостанок ми підготували список книг, де помирає хтсь з головних героїв. Цей список для тих, кому захочеться самостійно оцінити смертельне майстерство письменників. 

 1. “Хлопчик у смугастій піжамі” Джон Бойн
 2. “Знедолені” Віктор Гюго
 3. “Велика маленька брехня” Ліана Моріарті
 4. “Мобі Дік” Герман Мелвілл
 5. “Парфуми” Патрік Зюскінд
 6. “Похований велетень” Кадзуо Ішіґуро 
 7. “Портрет Доріана Грея” Оскар Вайлд
 8. “Великий Гетсбі” Френсіс Скотт Фіцджеральд
 9. “Овід” Етель Ліліан Войніч
 10. “Походження всіх речей” Елізабет Ґілберт
 11. “Колекціонер” Джон Фаулз 

А які книги, де помирає хтось з головних героїв, знаєте ви? Пишіть в коментарях – будемо доповнювати цей список.